עאדל עבד אל-מהדי

עאדל עבד אל-מהדי אל-מנתפיכי
عادل عبد المهدي المنتفكي
Adil Abdul-Mahdi portrait.jpg
לידה1 בינואר 1942 (בן 77)
בגדאד, בית המלוכה העיראקי עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינהעיראק עריכת הנתון בוויקינתונים
השכלהאוניברסיטת בגדאד עריכת הנתון בוויקינתונים
עיסוקפוליטיקאי, כלכלן עריכת הנתון בוויקינתונים
מפלגהעצמאי
המועצה האסלאמית העליונה
המפלגה הקומוניסטית
מפלגת בעת' (הסוציאליסטית של התחייה הערבית)
ראש ממשלת עיראק ה־49
25 באוקטובר 2018 – מכהן
(47 שבועות ו-5 ימים)
שר הפנים
25 באוקטובר 2018 – מכהן
(47 שבועות ו-5 ימים)
שר ההגנה
25 באוקטובר 2018 – מכהן
(47 שבועות ו-5 ימים)
שר הנפט
8 בספטמבר 201419 ביולי 2016
(שנה ו-45 שבועות)
סגן נשיא עיראק
7 באפריל 200511 ביולי 2011
(6 שנים ו-13 שבועות)
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

עאדל עבד אל-מהדי אל-מנתפיכי ערבית: عادل عبد المهدي المنتفكي; נולד ב-1 בינואר 1942) הוא פוליטיקאי וכלכלן עיראקי שיעי אשר מכהן כראש ממשלת עיראק ה-49 מאז 25 באוקטובר 2018. במקביל הוא מכהן גם כשר ההגנה וכשר הפנים. בעבר כיהן גם כסגן הנשיא (בשנים 2011-2005) וכשר הנפט (בשנים 2016-2014).

ביוגרפיה

עבד אל-מהדי נולד בבגדאד למשפחה ממוצא איראני. בשנת 1969 עזב את עיראק לגלות בצרפת, שם עבד בעיתונות הערבית-צרפתית. לאורך צעירותו קיבל עבד אל-מהדי חינוך שיעי אליטיסטי. משנות ה-70 ועד תחילת שנות ה-80 היה פעיל במפלגה הקומוניסטית והחל לגבש לעצמו עמדה "קומוניסטית-אסלאמית". בתקופה זו חזר לעיראק והחל להיות מעורב פוליטית.

ב-26 בפברואר 2007 הוא שרד ניסיון התנקשות בו נהרגו עשרה אנשים. ב-2 באוקטובר 2018 מונה לתפקיד ראש הממשלה - מינוי שנכנס לתוקף כשלושה שבועות לאחר מכן.