פידל קסטרו
English: Fidel Castro

  • פידל קסטרו
    fidel castro
    fidel castro.jpg
    לידה 13 באוגוסט 1926
    ביראן (אנ'), קובה
    פטירה 25 בנובמבר 2016 (בגיל 90)
    הוואנה, קובה
    מדינה קובהקובה  קובה
    מקום קבורה בית הקברות סנטה איפיגניה עריכת הנתון בוויקינתונים
    השכלה
    • אוניברסיטת הוואנה
    • belen jesuit preparatory school עריכת הנתון בוויקינתונים
    עיסוק פוליטיקאי, עורך דין, מהפכן, מדינאי, פרטיזן, עיתונאי עריכת הנתון בוויקינתונים
    מפלגה המפלגה הקומוניסטית של קובה
    בת זוג מירטה דיאס-בלארט (1948–1955)
    דליה סוטו דל ואיה (1980–2016)
    נשיא קובה ה־15
    16 בפברואר 195919 באפריל 2011
    (52 שנים)
    פולחנסיו בטיסטה
    ראול קסטרו
    פרסים והוקרה
    • גיבור ברית המועצות (23 במאי 1963)
    • עיטור לנין (1972)
    • מדליה להנצחת 30 שנים לניצחון במלחמת המולדתה הגדולה 1941-1945 (9 במאי 1975)
    • עיטור מהפכת אוקטובר (1976)
    • מסדר האריה הלבן (22 ביוני 1972)
    • מסדר הכוכב של רומניה (26 במאי 1972)
    • מסדר גאורגי דימיטרוב (17 במאי 1972)
    • הצלב הגדול של מסדר פולוניה רסטיטוטה (24 באפריל 1973)
    • מסדר ג'מייקה (16 באוקטובר 1977)
    • מסדר ההצטיינות של ג'מייקה (1977)
    • מסדר קרל מרקס (12 באוגוסט 1986)
    • הצלב הגדול של מסדר העיט האצטקי (1988)
    • מסדר קלמנט גוטוולד (10 ביולי 1986)
    • order of merit of duarte, sanchez and mella (22 באוגוסט 1998)
    • צווארון מסדר התקווה הטובה (4 בספטמבר 1998)
    • אביר הצלב הגדול של המסדר הלאומי של מלי (13 ביולי 1998)
    • מסדר הנסיך יארוסלאב הנבון, דרגה 1 (19 ביוני 2000)
    • עיטור המשחרר של ונצואלה (30 באוקטובר 2000)
    • מסדר הכתר של מלזיה (11 במאי 2001)
    • מסדר קצאל (16 בפברואר 2009)
    • מסדר ידידי אוליבר טמבו (27 במרץ 2009)
    • כוכב ידידות העמים (1972)
    • פרס השלום של קונפוציוס (2014)
    • הפרס הבינלאומי לזכויות האדם על שם מועמר קדאפי
    • פרס לנין לשלום (1961)
    • emblem of the republic (2000)
    • מסדר ההצטיינות האוקראיני, דרגה 1 (26 במרץ 2010)
    • דוקטור לשם כבוד מהאוניברסיטה הלאומית סן מרקוס
    • עיטור לנין (1963)
    • עיטור לנין (1986)
    • order of timor-leste (3 בדצמבר 2010)
    • מסדר הו צ'י מין (8 בינואר 1989)
    • order of omar torrijos herrera (5 בינואר 2009)
    • מסדר אגושטיניו נטו (9 ביולי 1992)
    • מסדר בליז (8 בפברואר 1999)
    • מסדר הנילוס (5 בנובמבר 1959) עריכת הנתון בוויקינתונים
    חתימה fidel castro signature.svg עריכת הנתון בוויקינתונים
    לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית oojs ui icon info big.svg

    פידל אלחנדרו קסטרו רוסספרדית: fidel alejandro castro ruz;‏ 13 באוגוסט 192625 בנובמבר 2016) היה איש צבא ופוליטיקאי קובני. קסטרו היה מנהיג קובה משנת 1959, עת עלה במהפכה, עד 19 בפברואר 2008. הפך את מדינתו למדינה הקומוניסטית הראשונה בחצי הכדור המערבי. עד שנת 1976 החזיק בתואר ראש ממשלה, ואחריה בתואר נשיא מועצת המדינה ומועצת השרים.

  • ביוגרפיה
  • עמדותיו ודעותיו
  • שלטונו
  • דמותו
  • לקריאה נוספת
  • קישורים חיצוניים
  • הערות שוליים

פידל קסטרו
Fidel Castro
Fidel Castro.jpg
לידה 13 באוגוסט 1926
ביראן (אנ'), קובה
פטירה 25 בנובמבר 2016 (בגיל 90)
הוואנה, קובה
מדינה קובהקובה  קובה
מקום קבורה בית הקברות סנטה איפיגניה עריכת הנתון בוויקינתונים
השכלה
  • אוניברסיטת הוואנה
  • Belen Jesuit Preparatory School עריכת הנתון בוויקינתונים
עיסוק פוליטיקאי, עורך דין, מהפכן, מדינאי, פרטיזן, עיתונאי עריכת הנתון בוויקינתונים
מפלגה המפלגה הקומוניסטית של קובה
בת זוג מירטה דיאס-בלארט (1948–1955)
דליה סוטו דל ואיה (1980–2016)
נשיא קובה ה־15
16 בפברואר 195919 באפריל 2011
(52 שנים)
פרסים והוקרה
  • גיבור ברית המועצות (23 במאי 1963)
  • עיטור לנין (1972)
  • מדליה להנצחת 30 שנים לניצחון במלחמת המולדתה הגדולה 1941-1945 (9 במאי 1975)
  • עיטור מהפכת אוקטובר (1976)
  • מסדר האריה הלבן (22 ביוני 1972)
  • מסדר הכוכב של רומניה (26 במאי 1972)
  • מסדר גאורגי דימיטרוב (17 במאי 1972)
  • הצלב הגדול של מסדר פולוניה רסטיטוטה (24 באפריל 1973)
  • מסדר ג'מייקה (16 באוקטובר 1977)
  • מסדר ההצטיינות של ג'מייקה (1977)
  • מסדר קרל מרקס (12 באוגוסט 1986)
  • הצלב הגדול של מסדר העיט האצטקי (1988)
  • מסדר קלמנט גוטוולד (10 ביולי 1986)
  • Order of Merit of Duarte, Sanchez and Mella (22 באוגוסט 1998)
  • צווארון מסדר התקווה הטובה (4 בספטמבר 1998)
  • אביר הצלב הגדול של המסדר הלאומי של מלי (13 ביולי 1998)
  • מסדר הנסיך יארוסלאב הנבון, דרגה 1 (19 ביוני 2000)
  • עיטור המשחרר של ונצואלה (30 באוקטובר 2000)
  • מסדר הכתר של מלזיה (11 במאי 2001)
  • מסדר קצאל (16 בפברואר 2009)
  • מסדר ידידי אוליבר טמבו (27 במרץ 2009)
  • כוכב ידידות העמים (1972)
  • פרס השלום של קונפוציוס (2014)
  • הפרס הבינלאומי לזכויות האדם על שם מועמר קדאפי
  • פרס לנין לשלום (1961)
  • Emblem of the Republic (2000)
  • מסדר ההצטיינות האוקראיני, דרגה 1 (26 במרץ 2010)
  • דוקטור לשם כבוד מהאוניברסיטה הלאומית סן מרקוס
  • עיטור לנין (1963)
  • עיטור לנין (1986)
  • Order of Timor-Leste (3 בדצמבר 2010)
  • מסדר הו צ'י מין (8 בינואר 1989)
  • Order of Omar Torrijos Herrera (5 בינואר 2009)
  • מסדר אגושטיניו נטו (9 ביולי 1992)
  • מסדר בליז (8 בפברואר 1999)
  • מסדר הנילוס (5 בנובמבר 1959) עריכת הנתון בוויקינתונים
חתימה Fidel Castro Signature.svg עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

פידל אלחנדרו קסטרו רוסספרדית: Fidel Alejandro Castro Ruz;‏ 13 באוגוסט 192625 בנובמבר 2016) היה איש צבא ופוליטיקאי קובני. קסטרו היה מנהיג קובה משנת 1959, עת עלה במהפכה, עד 19 בפברואר 2008. הפך את מדינתו למדינה הקומוניסטית הראשונה בחצי הכדור המערבי. עד שנת 1976 החזיק בתואר ראש ממשלה, ואחריה בתואר נשיא מועצת המדינה ומועצת השרים.